TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Príznaky a liečba rakoviny semenníkov

1. Základné informácie

Semenníky produkujú mužské pohlavné hormóny a spermie. Rakovina semenníkov sa vyskytuje v semenníkoch, ktoré sú umiestnené vo vnútri mieška. V porovnaní s inými typmi rakoviny je rakovina semenníkov zriedkavá ale je jednou z najbežnejších rakovín u mužov vo veku od 15 do 35 rokov. Rakovina semenníkov je liečiteľná aj keď sa rozšíri a zvyčajne postihuje iba jeden semenník. V závislosti od typu a štádia rakoviny semenníkov sa volí vhodná liečba.

 

2. Príčiny vzniku a príznaky rakoviny semenníkov

Vo väčšine prípadov nepoznáme pôvodcu ochorenia spôsobujúceho rakovinu semenníkov. Rakovina semenníkov vzniká pri zmene zdravých buniek v semenníku. Zdravé bunky rastú a rozdeľujú sa usporiadaným spôsobom, aby telo fungovalo normálne ale niekedy sa u niektorých buniek vyvinú abnormality, ktoré spôsobia, že sa tento rast vymkne spod kontroly - tieto rakovinové bunky sa naďalej delia, aj keď nové bunky nie sú potrebné, a tak nazhromaždené bunky tvoria hmotu v semenníku. Takmer všetky rakoviny semenníkov začínajú v zárodočných bunkách - bunky v semenníkoch, ktoré produkujú nezrelé spermie.

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny semenníkov patria:

 •   hrčka alebo zväčšenie v semenníku
 •    pocit ťažkosti v miešku
 •    tupá bolesť brucha alebo slabín
 •    bolesť alebo nepríjemné pocity v semenníku alebo miešku
 •    zväčšenie alebo citlivosť prsníkov
 •    bolesť chrbta

 

3. Aké faktory ovplyvňujú vznik rakoviny semenníkov?

Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny semenníkov, patria:

 • nezostúpené semenníky (kryptorchizmus) - semenníky sa tvoria v brušnej oblasti počas vývoja plodu a pred narodením obvykle klesajú do mieška, muži, ktorí majú semenník, ktorý nikdy nezostúpil, sú vystavení väčšiemu riziku rakoviny semenníkov ako muži, ktorých semenníky zostúpili normálne (riziko zostáva zvýšené, aj keď bol semenník chirurgicky premiestnený do mieška)
 • abnormálny vývoj semenníkov - Klinefelterov syndróm (genetický syndróm, keď sa chlapec narodí s ďalšou kópiou chromozómu X, nepriaznivo ovplyvňuje rast semenníkov, čo má za následok menšie ako normálne semenníky, čo môže viesť k nižšej produkcii testosterónu), môže zvýšiť riziko rakoviny semenníkov
 • rodinná predispozícia - ak členovia rodiny mali rakovinu semenníkov, existuje zvýšené riziko, že ju môžete dostať
 • vek - rakovina semenníkov postihuje dospievajúcich a mladých mužov, najmä tých vo veku od 15 do 35 rokov ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku
 • rasa - rakovina semenníkov je častejšia u belochov ako u černochov

 

4. Liečba

Možnosti liečby rakoviny semenníkov závisia od viacerých faktorov, vrátane typu a štádia rakoviny a celkového zdravia pacienta.

 • Chirurgický zákrok

Medzi operácie používané na liečbu rakoviny semenníkov patria:

o   Chirurgický zákrok na odstránenie semenníka (radikálna inguinálna orchiektómia) je primárnou liečbou takmer vo všetkých štádiách a druhoch rakoviny semenníkov

o   Chirurgický zákrok na odstránenie blízkych lymfatických uzlín (retroperitoneálna disekcia lymfatických uzlín) sa vykonáva rezom do brucha

 • Liečba ožiarením (radiačná terapia)

Radiačná terapia využíva vysoko výkonné energetické lúče, ako napríklad röntgenové lúče, na ničenie rakovinových buniek. Počas radiačnej terapie ležíte na posteli a okolo vás sa pohybuje veľký stroj, ktorý zameriava energetickými lúčami presné body na tele. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť a únavu, ako aj začervenanie a podráždenie pokožky v oblasti brucha a slabín. Je pravdepodobné, že rádioterapia dočasne zníži počet spermií a môže ovplyvniť plodnosť u mužov.

 • Chemoterapia

Pri chemoterapii sa používajú lieky na ničenie rakovinových buniek. Chemoterapeutické lieky sú roznášané krvným obehom po celom tele a zabíjajú rakovinové bunky, ktoré mohli migrovať z pôvodného nádoru. Chemoterapia môže byť jedinou liečbou alebo sa môže odporučiť pred alebo po operácii na odstránenie lymfatických uzlín.

Vedľajšie účinky chemoterapie závisia od konkrétnych použitých liekov. Medzi časté vedľajšie účinky patrí únava, nevoľnosť, vypadávanie vlasov a zvýšené riziko infekcie. Chemoterapia môže tiež viesť u niektorých mužov k neplodnosti, ktorá môže byť v niektorých prípadoch trvalá.

 

Bohužiaľ neexistuje spôsob, ktorým by sa dalo zabrániť rakovine semenníkov, no pravidelné samovyšetrenia semenníkov (ich prehmatanie), vedia pomôcť zistiť rakovinu semenníkov v najskoršom štádiu. Navštíviť lekára by ste mali, ak cítite akúkoľvek bolesť, opuch alebo hrčky v semenníkoch alebo v oblasti slabín, najmä ak tieto príznaky pretrvávajú dlhšie ako dva týždne. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.