TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Čo je Denzitometria, pre koho je určená a ako prebieha?

Čo je to denzitometria?

Denzitometria je druh vyšetrenia pomocou ktorého sa zisťuje, či trpíte osteoporózou. Osteoporóza je porucha, ktorá sa vyznačuje krehkosťou kostí a pravdepodobnosťou ich zlomenia. Denzitometria využíva röntgenové lúče na meranie toho, koľko gramov vápnika a ďalších kostných minerálov je zabalených do segmentu kosti. Najčastejšie sa vyšetrujú stavce v chrbtici, kosti, v bedre a niekedy aj na predlaktí. Výsledky denzitometrie sa používajú na určenie rizika zlomenín, overenie diagnózy osteoporózy a na monitoring liečby osteoporózy. Čím vyšší je obsah minerálov v kostiach, tým sú kosti hustejšie, silnejšie a menej náchylné na zlomenie sa.

 

Pre koho je denzitometria určená?

Osteoporóza je častejšia u starších žien, ale môže sa vyskytnúť aj u mužov. Bez ohľadu na pohlavie alebo vek vám lekár môže odporučiť denzitomeriu. Vyšetrenie je primárne určené pre pacientov starších ako 21 rokov. Vyšetrenie je však nevhodné pre tehotné ženy.

Najčastejšie sa využíva ak:

  • pacient pozoruje na sebe stratu výšky – možné zlomeniny v chrbtici - sú kosti tak krehké, že sa zlomia oveľa ľahšie, ako za normálnych okolností u zdravého človeka (zlomeniny môžu byť niekedy spôsobené silným kašľom alebo aj kýchaním),
  • dlhodobé užívanie niektorých liekov (steroidné lieky), ktoré narúšajú proces obnovy kostnej hmoty,
  • ste v absolvovali transplantáciu orgánu alebo kostnej drene (lieky proti odmietnutiu orgánov zasahujú do prirodzeného procesu obnovy kostí a teda môžu spôsobiť osteoporózu) alebo
  • trpíte hormonálnou nestabilitou, ktorá sa prirodzene vyskytuje u žien po menopauze (hladina ženského estrogénu môže začať klesať aj počas niektorých druhov liečby rakoviny) a u mužov znižujú hladinu testosterónu niektoré liečby rakoviny prostaty – znížené hladiny pohlavných hormónov oslabujú kosti a ich prirodzený proces obnovy.

 

Ako prebieha denzitometrické vyšetrenie?

Pred vyšetrením (min. 24h) by ste nemali užívať vápnik v akejkoľvek forme doplnku výživy. V ordinácii vás tesne pred vyšetrením odmerajú a odvážia a následne vás uložia na stôl s röntgenovým ramenom.

Denzitometria - TopDoktor

Výsledkom denzitometrie je číslo – hustota kostného tkaniva v g/cm2, nie obraz štruktúry kosti, či nález zlomeniny. Denzitometrické vyšetrenie trvá približne 20 minút a výsledky vyhodnocuje lekár a podľa miery odvápnenia kostí nastaví správnu liečbu buď vo forme tabletiek, alebo infúzií.

Ak sa potrebujete objednať na denzitometriu a chcete termín čo najskôr, môžete využiť aj TopDoktor.