TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Zápal priedušiek – bronchitída (lat. Bronchitis)

1. Popis choroby

Bronchitída je zápal výstelky bronchiálnych trubíc, ktoré prenášajú vzduch do pľúc. Ľudia, ktorí majú bronchitídu, často kašľú hlien, ktorý môže byť rôzne sfarbený. Bronchitída môže byť buď akútna, alebo chronická.

Akútna bronchitída je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyvinúť z chrípky alebo inej respiračnej infekcie. Chronická bronchitída je závažnejší stav, ide o trvalé podráždenie alebo zápal výstelky priedušiek, často kvôli fajčeniu.

Akútna bronchitída sa zvykne prejavovať týždeň až 10 dní bez trvalých následkov. Ak však máte opakované záchvaty bronchitídy, môžete mať chronickú bronchitídu, ktorá si vyžaduje lekársku starostlivosť.

 

2. Diagnostika

Navštíviť všeobecného alebo ORL lekára by ste určite mali, keď pociťujete prejavy ako kašeľ pretrvajúci dlhšie ako tri týždne, zvýšenú teplotu nad 37 °C, rôzne sfarbený hlien, krv v hliene alebo dýchavičnosť (pocit nedostatku vzduchu, keď dýchate). Pre správnu diagnostiku bronchitídy je potrebná dôkladná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie.

 

3. Vznik a príčiny

Najčastejšie dôvody vzniku bronchitídy sú:

  • Fajčenie – cigaretový dym ovplyvňuje fajčiarov, ale aj ľudí v ich blízkosti. Ak fajčíte alebo žijete v domácnosti s fajčiarom, ste oveľa náchylnejší na vznik akútnej alebo chronickej bronchitídy.
  • Oslabená imunita – môže vzniknúť ako dôsledok chrípky alebo iného ochorenia, najrizikovejšiu skupinu náchylnú na ochorenie predstavujú deti a dospelí nad 50 rokov.
  • Pracovné prostredie – ak pracujete s textíliami, obilninami alebo s chemickými látkami.

 

4. Liečba

Pre liečbu bronchitídy je potrebné prestať fajčiť, oddych, množstvo tekutín (tekutiny zabraňujú dehydratácii organizmu), liečba mukolytikami (lieky, ktoré pomáhajú pri vykašliavaní hlienu) a cvičebný program zameraný na pľúcnu rehabilitáciu.

Cítite niektoré z týchto príznakov? Objednajte sa k lekárovi!