TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Zapálené krčné mandle: príznaky a liečba

1. Základné informácie

Angína (tonsillitis acuta ) – je prudký zápal lymfatického tkaniva mandlí a hltanovej bránky. Postihuje najčastejšie podnebné mandle, môžu byť však postihnuté aj nosohltanové a jazykové mandle.   Názov je odvodený od latinského slova angere - škrtiť. Príčinou môžu byť niektoré baktérie- predovšetkým hemolytický streptokok, stafylokoky, pneumokoky, ale aj vírusy – najčastejšie herpesvírusy, adenovírusy, či kvasinky.

Úloha mandlí: Mandle sú umiestnené blízko vstupu do dýchacích a tráviacich ciest a majú dôležitú úlohu v zachytávaní pôvodcov infekcií, ktorí sa snažia preniknúť do organizmu nosom alebo ústami. Za normálnych podmienok sú veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému. Rastú s dieťaťom od narodenia spravidla do siedmich rokov veku, následne sa postupne zmenšujú, ale funkcia ochrannej bariéry je zachovaná aj v neskoršom veku.

 

2. Príznaky angíny

Angína sa prenáša kvapôčkovou infekciou, či už vzduchom alebo kontaminovanými predmetmi. Inkubačná doba od nakazenia do prepuknutia prvých príznakov býva jeden až tri dni. Angína postihuje detí a dospelých a vyskytuje sa prevažne v zimných mesiacoch, kedy sú zvýšené nároky na obranyschopnosť organizmu. Angína však môže prekvapiť aj v lete, keď sme často vystavení prudkému striedaniu teplôt v dôsledku nesprávneho nastavenia klimatizácie.

Angína sa prejavuje lokálnymi i celkovými príznakmi.

 

Lokálne príznaky: silná bolesť pri prehĺtaní, bolesť v hrdle, povlečený jazyk, zdurené uzliny a zväčšené, červené mandle pokryté povlakom, u niektorých foriem angín aj s prítomnosťou hnisavých lymfatických folikúl, abscesov alebo prítomnosťou vredov. Prekvapiť Vás môže aj nepríjemný zápach z úst.

Celkové príznaky: vysoká horúčka (často až 40°C), únava, malátnosť, triaška, bolesť hlavy a nechutenstvo. U detí sa môže vyskytnúť aj zvracanie. Horúčka zvyčajne do 3-4 dní ustupuje a choroba zvyčajne do 7-8 dní odoznie. Výnimočne môže spôsobiť komplikácie ako zápal obličiek alebo reumatickú horúčku.

Reumatická horúčka je akútne zápalové ochorenie postihujúce kĺby, srdce, mozog alebo kožu. Objavuje sa obvykle za dva až štyri týždne po tonzilitíde vyvolanej určitými kmeňmi baktérie Streptococcus pyogenes. Medzi prejavy reumatickej horúčky patrí horúčka, únava, bolesti a opuchy kĺbov, vyrážka, chorea (nekontrolovateľné pohyby), bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, arytmia (porucha srdcového rytmu) alebo palpitácie (pocit búšenia srdca).

 

3. Liečba

Pokiaľ máte podozrenie na angínua voľnopredajné prípravky nie sú dostatočne silné v boji s pôvodcom ochorenia, je najvyšší čas navštíviť lekára, ktorý Vám na základe vyšetrenia ústnej dutiny a hrdla predpíše vhodnú liečbu. Najčastejšie ide o antibiotiká, ak pôvodcom ochorenia je baktéria. Niekedy je potrebné na presné zistenie pôvodcu ochorenia urobiť výter z hrdla, v prípade potreby aj CRP test na uistenie správnej diagnózy, že ide o angínu bakteriálneho alebo vírusového pôvodu.

Antibiotiká treba užívať vždy v dávke predpísanej lekárom po celú dobu, ktorú stanovil lekár.  Zvyčajne je to 7 – 10 dní, najmenej 2 – 3 dni po odznení príznakov choroby. Je nebezpečné prestať užívať antibiotiká hneď pri prvom zlepšení zdravotného stavu, nakoľko v organizme môžu zostať odolné baktérie. Týmto konaním môžete prispieť k rozvoju rezistencie baktérií na daný liek. Pri užívaní antibiotík je vhodné užívať probiotiká na ochranu črevnej mikroflóry ako prevenciu pred ďalšími možnými komplikáciami. Všeobecne platí, že väčšinu probiotík sa odporúča užívať s 2 hodinovým časovým odstupom od použitia antibiotika.

 

Pri liečbe sa odporúča predovšetkým pokoj na lôžku, dostatok tekutín – najlepšie vlažných bylinných čajov a dezinfekcia ústnej dutiny. Okrem užívania antibiotík je vhodné dezinfikovať postihnutú oblasť dezinfekčnými sprejmi do hrdla, kloktaním dezinfekčnými roztokmi, slanej vody alebo šalviovým čajom. Veľmi obľúbené sú aj pastilky na cmúľanie. Na krk sa odporúča prikladať Priessnitzov obklad.

Horúčku môžete znížiť liekmi proti horúčke, vlažnou sprchou alebo zábalmi. Lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu okrem toho, že efektívne znížia teplotu, pomáhajú aj tlmiť nepríjemnú bolesť v hrdle.

Oslabenú imunitu môžete podporiť zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny alebo užívaním vitamínových a ďalších prípravkov na podporu imunity.

 

Ak sa akútna angína, z akýchkoľvek príčin, dostatočne nevyleží a nedolieči, môže prejsť do chronickej tonzilitídy. Tá často vzplanie a prechádza do akútnej angíny, alebo pôsobí ako fokálna infekcia a môže zapríčiniť komplikácie – zápal kĺbov, zápal obličiek, zápal endokardu či reumatickú horúčku. Pri chronickej forme sa odporúča tonzilektómia (chirurgické odstránenie mandlí).

Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek príznaky angíny neváhajte navštíviť lekára včas, predídete tak zbytočným komplikáciám, ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.