1. Čo spôsobuje endometriózu ?
Presná príčina vzniku endometriózy nie je úplne istá. Možné vysvetlenia zahŕňajú:
- spojenie viacerých rizikových faktorov (anatomické, genetické, hormonálne, imunologické)
- retrográdna menštruácia, pri ktorej sa menštruačná krv obsahujúca endometriálne bunky nevylučuje z tela, ale prúdi vajíčkovodmi späť do panvovej dutiny. Tieto bunky endometria sa držia na panvových stenách a povrchoch panvových orgánov, kde rastú a v priebehu každého menštruačného cyklu pokračujú v ich zahusťovaní a krvácaní
- transformácia peritoneálnych buniek, ktoré lemujú vnútornú stranu brucha - na bunky podobné endometriu, transformácia embryonálnych buniek
- chirurgická implantácia jazvy - bunky endometria sa môžu pripojiť k chirurgickému rezu
- transport endometriálnych buniek cievami alebo tkanivovým systémom do iných častí tela
- porucha imunitného systému, kedy telo nerozozná a neničí tkanivo podobné endometriu, ktoré rastie mimo maternicu
Ak sa chcete dozvedieť viac o endometrióze, môžete si prečítať náš článok - Endometrióra a jej prejavy.
2. Aké sú možnosti liečby endometriózy ?
V súčasnosti neexistuje terapia, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy. Všetko liečebné úsilie smeruje k úľave od bolestí, k zmenšeniu alebo odstráneniu endometrických ložísk, k snahe o zachovanie plodnosti a zabráneniu návratu ochorenia. Súčasná medicína dokáže liečiť väčšinu komplikácií spôsobených endometriózou, ktoré bránia gravidite. Túžba po dieťati a následné tehotenstvo rieši dočasne problém s endometriózou.
Endometrióza môže byť náročná na zvládnutie. Čím je žena v čase vzniku ochorenia mladšia, tým ťažší priebeh choroby sa predpokladá.
Liečba endometriózy je individuálna, zvyčajne zahŕňa medikamenty alebo chirurgický zákrok. Závisí od umiestnenia ložísk endometria, stupňa závažnosti a individuálnych preferencií (možná budúca gravidita).
Zvyčajne sa začína vyskúšaním konzervatívnych liečebných postupov, v prípade zlyhania takejto liečby je možný aj chirurgický zákrok.
Proti bolestiam a na zmiernenie menštruačných kŕčov možno využiť bežné voľnopredajné prostriedky (analgetiká).
V prípade problémov s otehotnením sa odporúča hormonálna liečba v kombinácii s liekmi proti bolesti.
Ak Vás zaujala téma endometriózy a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame si preštudovať nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na možné komplikácie spojené s problematikou liečby endometriózy.
Ak sa u vás vyskytnú stupňujúce sa silné panvové bolesti a kŕče počas menštruačného obdobia, ale aj bolesti počas sexu alebo po ňom, nadmerné krvácanie, prítomnosť krvi v moči a stolici, únava, prípadne problémy s plodnosťou, sú to príznaky endometriózy, preto by ste mali vyhľadať Vášho gynekológa. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.
MUDr. Ľubor Lauda
Gynekológ - gynekológia