TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Sonografia - ultrazvuk: správna príprava na vyšetrenie a jeho priebeh

Čo je to sonografia?

Sonografia alebo ultrazvuk (USG) je diagnostická zobrazovacia metóda, využívajúca vlastnosti ultrazvukového vlnenia s cieľom zobrazenia svalov a vnútorných orgánov.

Najznámejšie využitie sonografie je na sledovanie zdravia matky a dieťaťa počas tehotenstva, ale vyšetrujú sa ním aj časti krku, štítna žľaza, lymfatické uzliny, brušná dutina, prsníky, svaly a kĺby. Snímky nám poskytujú cenné informácie na diagnostikovanie a liečenie rôznych chorôb a stavov. Väčšina vyšetrení ultrazvukom sa vykonáva pomocou ultrazvukového zariadenia mimo tela, hoci niektoré vyšetrenia (srdca, prostaty, maternice a vaječníkov) zahŕňajú umiestnenie sondy zariadenia do tela. Jedná sa o bezpečný, bezbolestný a bezrizikový typ vyšetrenia.

 

Sonografia prsníkov

Ženy vo veku 20 až 40 rokov by mali absolvovať v rámci preventívnej prehliadky aj preventívne sonografické vyšetrenie aspoň raz za dva roky, vprípade, že máte v rodine rakovinu prsníka z matkinej strany alebo užívate hormonálnu antikoncepciu mali by ste sono prsníkov absolvovať každý rok pre zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Tesne pred vyšetrením si obnažíte hornú polovicu tela tak, aby boli odhalené vaše prsia a oblasť podpazušia. Počas vyšetrenia budete ležať na chrbte na lôžku (ruky by ste mali mať za hlavou) a lekár aplikuje priesvitný gél na oblasť pŕs a jamiek podpazušia. Lekár vás môže požiadať o otočenie sa alebo o zmenenie polohy aby sa dali čo najlepšie vyšetriť aj vonkajšie časti prsníkov a podpazušie. Vyšetrenie je bezbolestné, ale keďže sa vykonáva na citlivej oblasti, môžete cítiť tlak alebo menšie nepohodlie. Vyšetrenie trvá menej ako 30 minút.

 

Ako sa pripraviť na sonografické vyšetrenie?

Niektoré ultrazvukové vyšetrenia nevyžadujú prípravu a niektoré áno:

- na vyšetrenie krku, štítnej žľazy alebo ciev nie je potrebná príprava vopred.
- na vyšetrenie brucha, resp. brušnej dutiny sa odporúča deň pred vyšetrením nekonzumovať jedlá, ktoré môžu nafukovať (čerstvý chlieb, strukoviny, mliečne výrobky) a nepiť sýtené minerálky alebo iné sýtené bublinkové nápoje. Neodporúčajú sa potraviny a nápoje, ktoré môžu nafukovať, pretože zvukové vlny sa dobre nešíria cez vzduch. Odporúčané jedlá na 1 deň pred vyšetrením, ktoré nenafukujú sú ryža, hydinové mäso alebo vývar. V deň vyšetrenia pred vyšetrením nič nejedzte, nepite a nefajčite.
- na vyšetrenie obličiek, močového mechúra, maternice a vaječníkov (orgány nachádzajúce sa v malej panve) sa nevyžaduje príprava deň vopred ako v prípade brušnej dutiny. Stačí ak 1 až 2 hodiny pred vyšetrením vypijete aspoň 0,5 litra tekutiny (nesýtená voda, čaj), avšak pred vyšetrením sa nesmiete vymočiť.
- na vyšetrenie prsníkov sa nemusíte nijako špeciálne pripravovať. V prípade, že užívate lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi (warfarín, anopyrin) je nutné dopredu informovať Vášho lekára, aby v prípade potreby mohol zmeniť užívanie liekov.

Na ultrazvukové vyšetrenia noste radšej voľnejší odev, šperky a cennosti by ste mali nechať doma.

 

Priebeh sonografického vyšetrenia

Pred vyšetrením sa vám aplikuje špeciálny gél na pokožku na vyšetrovanej ploche. Gél pomáha predchádzať vzduchovým bublinám, ktoré môžu blokovať zvukové vlny, ktoré vytvárajú obrázky. Zloženie gélu je na vodnej báze a dá sa ľahko odstrániť z pokožky a v prípade potreby aj z oblečenia. Následne vám lekár pritlačí malé ručné zariadenie proti skúmanej oblasti a posúva ho podľa potreby na zachytenie snímok.

Ak sa potrebujete objednať na sonografiu a chcete termín čo najskôr, môžete využiť aj TopDoktor.