TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Potravinová alergia a jej prejavy

1. Čo je to potravinová alergia?

Potravinová alergia je reakcia imunitného systému, ktorá sa vyskytuje krátko po zjedení niektorých druhov potravín. Aj malé množstvo určitých potravín spôsobujúcich alergiu môže vyvolať príznaky, ako sú tráviace problémy, opuch dýchacích ciest a iné. V niektorých prípadoch môže potravinová alergia spôsobiť dokonca život ohrozujúci stav známy ako anafylaxia. Potravinová alergia postihuje odhadom 6 až 8 percent detí do 3 rokov a až 5 percent dospelých a aj keď neexistuje liek na alergiu, tak u niektorých detí s pribúdajúcim vekom potravinové alergie zmiznú sami od seba. 

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac o alergiách, tak si môžete prečítať článok o Alergii na peľ alebo článok o tom, čo spôsobuje Svrbenie očí.

 

 2. Prejavy potravinovej alergie

Pre niektorých pacientov trpiacich potravinovou alergiou môže byť alergická reakcia na niektoré potraviny nepríjemná, ale nie závažná. Pre ostatných pacientov môže byť alergická reakcia na jedlo dokonca život ohrozujúca. Prejavy potravinovej alergie sa zvyčajne rozvinú v priebehu niekoľkých minút až dvoch hodín po zjedení problematickej potraviny (alergénu). 

 

Medzi najčastejšie prejavy potravinovej alergie patria:

  •    svrab, svrbenie alebo ekzém
  •    opuch pier, tváre, jazyka, hrdla alebo iných častí tela
  •    upchatý nos alebo ťažkosti s dýchaním
  •    bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť alebo zvracanie
  •    závraty alebo točenie hlavy

 

Ak Vás téma alergií zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame si preštudovať nasledujúcu štúdiu zameranú na potraviny, ktoré najčastejšie spôsobujú potravinovú alergiu a článok o zvládaní života s potravinovou alergiou.

 

Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek príznaky anafylaxie, ako je zúženie dýchacích ciest (máte sťažené dýchanie), rýchly pulz, závraty alebo točenie hlavy a iné, mali by ste okamžite navštíviť pohotovosť. Ak sa u vás prejavia akékoľvek príznaky potravinovej alergie krátko po zjedení jedla alebo máte podozrenie, že trpíte potravinovou alergiou a potrebujete vyhľadať lekára špecialistu – alergológa a chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

MUDr. Eva Dzurillová

Alergológ - imunológ, Medicentrum Dzurilla

www.dzurilla.com