TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Zaľahnutie v uchu: príčiny a liečba

1. Základné informácie

Aj keď zaľahnutie v uchu nemusí spôsobovať bolesť, tlmené zvuky a namáhanie sluchu môžu byť skutočnou nepríjemnosťou. Prečo je zvuk tlmený, keď sa zdá, že vo zvukovode nič nie je? Príčiny môžu byť úplne neškodné ako nahromadený ušný maz alebo usadená tekutina v uchu alebo vážnejšie ako sú alergie, úzkostné poruchy a iné. Zaľahnuté ucho sa môže uvoľniť samo od seba do niekoľkých hodín alebo dní, no niekedy je potrebná liečba. Pri liečbe upchatého ucha je dôležité zistiť možné príčiny blokády, týmto spôsobom lekár určí najlepší spôsob liečby upchatia a zabráni komplikáciám a problémom v budúcnosti.

 

 2. Príčiny zaľahnutého ucha

Ušný maz
Ušný maz chráni ucho čistením zvukovodu a zabraňuje vniknutiu nečistôt do ucha. Vosk je zvyčajne mäkký, ale môže stvrdnúť a spôsobiť upchatie ucha. V prípade ak je ušný maz príčina upchatého ucha, môžu medzi ďalšie príznaky patriť:

  •    bolesť ucha
  •    zvonenie v ušiach
  •    závraty

Takéto upchatie môže spôsobiť aj vatová tyčinka na čistenie ucha. Vatové tyčinky by nemali byť vtlačené do vnútra ucha, takýto spôsob čistenia môže ušný maz zatlačiť hlbšie do ucha.

Tekutina v uchu

V uchu sa môže vyskytnúť tekutina z niekoľkých dôvodov, medzi tie najbežnejšie patria:

  • plávanie alebo kúpanie - ušný maz funguje ako prostriedok, ktorý zamedzuje vstup tekutín do ucha, bohužiaľ aj napriek tomu môže dôjsť k jej zachyteniu vo vnútri Eustachovej trubice
  • infekcia ucha - u pacientov s infekciou stredného ucha, môže dôjsť k upchatiu ucha v dôsledku hromadenia tekutín za bubienkom (zvyčajne sa takto nahromadená tekutina uvoľní sama od seba, no môže to byť bolestivé, preto ak je bolesť silná alebo pretrváva dlhšie je potrebné vyhľadať lekára)

Poškodenie hlukom

Čiastočná alebo úplná strata sluchu vyvolaná hlukom, je jedným z najbežnejších typov straty sluchu, ktorá vzniká dlhodobým alebo aj jednorazovým vystavením sa nadmernému hluku.

Nadmorská výška

Dočasné zaľahnutie ucha môže vzniknúť pri potápaní, šoférovaní do kopca alebo lietaní. Rýchla zmena tlaku vzduchu mimo tela spôsobí takéto upchatie. Eustachova trubica je zodpovedná za vyrovnávanie tlaku v strednom uchu ale vo vyšších nadmorských výškach nedokáže vždy správne vyrovnať tlak, a teda kvôli tomu je zmena tlaku cítiť v ušiach.

Úzkosti

Nie je neobvyklé, že ľudia s úzkosťou pociťujú bolesť a tlak v uchu, najmä pri záchvate paniky alebo pri nadmernom strese. Prečo sa to deje? Vnútorné ucho je veľmi citlivé na zmeny v zásobovaní tekutinami a krvou. Ak je krvný tlak zvýšený (srdce bije príliš rýchlo - búši), pretože telo pociťuje úzkosť, uši môžu byť ovplyvnené veľmi rýchlo. Rovnako aj zvýšené hladiny stresových hormónov môžu zmeniť krehkú rovnováhu tekutín v uchu a spôsobiť ich opuch.

Meniérova choroba a poruchy rovnováhy

Pacienti s ochorením vnútorného ucha (napr. Meniérova choroba – spôsobuje záchvaty závratov, zvonenie v ušiach a zhoršenia sluchu) môžu kvôli nerovnováhe ušných tekutín vo vnútornom uchu pociťovať zaľahnutie v ušiach. Ak je tento príznak sprevádzaný závratmi, hučaním v ušiach alebo stratou sluchu, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

 

3. Liečba

Manéver Valsava

Tento trik pomáha otvoriť Eustachovu trubicu - zhlboka sa nadýchnite a zovrite nos, so zatvorenými ústami sa pokúste mierne vydýchnuť nosom (malo by to vytvoriť dostatočný tlak na uvoľnenie ucha). Nesnažte sa vydýchnuť príliš silno, aby ste si nepoškodili ušný bubienok. Akonáhle sa Eustachova trubica otvorí, žujte žuvačku alebo cmúľajte tvrdý cukrík, aby zostala otvorená.

Para

Para z horúcej vody pomáha uvoľňovať hlien v uchu, preto je pri zaľahnutom uchu dobré absolvovať 10-15 minútovú horúcu sprchu.

Ušné kvapky

Voľnopredajné lieky môžu uvoľniť upchaté ucho spôsobené prechladnutím alebo alergiami. Existujú lieky aj na odstránenie ušného mazu, ktoré dokážu pomôcť uvoľniť ucho ale určite sa pred ich vyskúšaním poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

 

Ak u vás pretrváva pocit zaľahnutia v ušiach alebo máte iné problémy so sluchom je rozumné vyhľadať orl lekára. Pokusy o odblokovanie zaľahnutých uší doma pomocou domácich liekov, ako sú napríklad ušné sviečky alebo vatový tampón, sú riskantné a nikdy neodstránia príčinu problému. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

 

 

MUDr. Jozef Hromada

ORL - ušné, krčné, nosové

http://www.orl-ambulancia.sk/