1. Čo spôsobuje stratu čuchu ?
Nos a oblasť v hornej časti hrdla majú špeciálne bunky, ktoré obsahujú receptory zápachu. Keď tieto receptory zistia pachy, pošlú správu do mozgu. Mozog potom identifikuje špecifický zápach či vôňu. Akýkoľvek problém v tomto procese – upchatý nos, zápal, poškodenie nervov alebo stav mozgovej funkcie – môže ovplyvniť schopnosť normálne cítiť.
Strata čuchu môže mať rôzne dôvody, ku ktorým patria
- podráždenie alebo upchatie nosa, ktoré spôsobujú problémy s vnútornou výstelkou nosa
- infekcia nosa a dutín
- bežné nachladnutie
- senná (alergická) nádcha
- nealergické kýchanie alebo chronické preťaženie sliznice nosa
- chrípka
- fajčenie
- prekážky, ktoré blokujú prúdenie vzduchu v nose
- polypy
- vychýlená priehradka (vrodená, úraz)
- nádory
- poškodenia mozgu alebo nervov
- starnutie (po veku 60 rokov)
- aneuryzma mozgu (vydutie tepny v mozgu)
- rôzne choroby (Alzheimer, cukrovka, mozgový nádor, skleróza
multiplex, Parkinson, schizofrénia)
- pôsobenie chemikálií
- zlá výživa
- niektoré lieky
- rinoplastika
Ak sa chcete dozvedieť viac o strate čuchu, môžete si prečítať náš článok - Strata čuchu (Anosmia): čo to je a aké má prejavy?
2. Aké sú možnosti liečby straty čuchu?
Liečba čuchovej dysfunkcie závisí od jej príčiny.
V prípadoch straty čuchu z dôvodov alergií, nachladnutí alebo infekcií sa problém väčšinou zlepší a vyrieši sám v priebehu niekoľkých dní. Pomáhajú medikamenty - antihistaminiká, steroidné nosové spreje, antibiotiká a ukončenie fajčenia. Len v prípade pretrvania straty čuchu je potrebné poradiť sa s lekárom.
Pri nosovej obštrukcii sa operačne odstraňuje prekážka (polypy, nádory, prepážka), ktoré bránia prúdeniu vzduchu v nose.
Vrodenú anosmiu a anosmiu spôsobenú poškodením mozgu nie je možné liečiť.
Pri niektorých chorobách, ktorých súčasťou je strata čuchu (napr. Covid-19), pomáha čuchový tréning, čo znamená každodenné pôsobenie bežných pachov.
Ak Vás zaujala téma straty čuchu a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na možné komplikácie spojené s liečbou straty čuchu.
Ak sa u vás začali prejavovať problémy s rozoznávaním vôní alebo ste ich úplne stratili, čo vám spôsobuje ťažkosti pri rozlišovaní jedál, zisťovaní čerstvosti potravín alebo pokazeného jedla a nerozoznávate ani životu nebezpečné pachy (dym, rôzne plyny a výpary), mali by ste sa navštíviť odborného lekára – ORL, ktorý zistí pôvod vzniku anosmie a v nadväznosti na to určí možnosť liečby a nápravy (samovoľná náprava, lieky, operácia, prípadne diagnostikuje neliečiteľný stav – napríklad pri poškodení mozgu). Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.