TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Uzly na štítnej žľaze a ich liečba

1. Popis choroby

Uzly štítnej žľaze sú pevné alebo tekuté hrudky, ktoré sa tvoria na povrchu štítnej žľazy. Niektoré uzliny štítnej žľazy sa môžu stať dostatočne veľké na to, aby boli viditeľné. Väčšina uzlín štítnej žľazy nie je problematických a nespôsobuje rakovinu, iba malé percento uzlín štítnej žľazy je rakovinových. Určiť, ktoré uzliny sú rakovinové, sa nedá len vyhodnotením symptómov. Agresívna rakovina štítnej žľazy s povrchovými uzlinami, ktoré môžu byť veľké, pevné a rýchlo rastúce je veľmi zriedkavá.

Väčšina uzlov na štítnej žľaze nespôsobuje žiadne symptómy no výnimočne môžu byť také veľké, že je ich možné nahmatať, sú viditeľné alebo tlačia na priedušnicu a pažerák, čím spôsobujú problémy s dýchaním a prehĺtaním. V niektorých prípadoch uzly spôsobujú nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy, ktoré následne spôsobia nevysvetliteľné chudnutie, nadmerné potenie, chvenie, nervozitu, a rýchly alebo nepravidelný tlkot srdca.

 

2. Kedy vznikajú uzliny na štítnej žľaze?

Premnoženie normálneho tkaniva štítnej žľazy sa označuje ako adenóm štítnej žľazy a nejedná sa o rakovinové ochorenie. Adenóm štítnej žľazy sa nepovažuje za vážny stav, no niektoré adenómy vedú k hypertyreóze.

Cysty naplnené tekutinou v štítnej žľaze sú najčastejšie výsledkom degenerujúcich adenómov štítnej žľazy. Tuhé zložky sa často zmiešajú s tekutinou v cystách štítnej žľazy. Cysty sú zvyčajne nerakovinové, ale občas obsahujú rakovinové pevné zložky.

Chronický zápal štítnej žľazy (Hashimotova choroba) je porucha štítnej žľazy, ktorá môže spôsobiť zápal štítnej žľazy a zväčšenie uzlín.

Šanca rakoviny štítnej žľazy je malá, no niektoré faktory zvyšujú riziko rakoviny, napríklad rodinná anamnéza rakoviny štítnej žľazy alebo iných endokrinných rakovín a výskyt ožarovania v anamnéze v dôsledku lekárskej liečby.

Nedostatok jódu v strave môže niekedy spôsobiť, že sa v štítnej žľaze vyvinú uzliny. Nedostatok jódu je však zriedkavý, jód sa bežne pridáva do soli a iných potravín.

 

3. Liečba (závisí od typu uzlov na štítnej žľazy)

Liečba benígnych uzlov (uzly na štítnej žľaze nie sú rakovinové)

Zvyčajne to znamená pravidelné fyzické prehliadky a testy funkcie štítnej žľazy. Liečba zahŕňa aj odber tkaniva (biopsiu) a ak sa uzlina zväčšuje, biopsia sa bude opakovať. Ak testy funkcie štítnej žľazy zistia, že štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, lekár vám môže nasadiť hormonálnu liečbu.

Niekedy môže uzlina vyžadovať operáciu, ak je taká veľká, že sťažuje dýchanie alebo prehĺtanie. Uzly diagnostikované ako neurčité alebo podozrivé biopsiou tiež potrebujú chirurgické odstránenie, aby sa dali vyšetriť na príznaky rakoviny.

Liečba uzlov, ktoré spôsobujú hypertyreózu 

Rádioaktívny jód (rádiojód) lekári používajú na liečbu hypertyreózy. Prijatý ako kapsula alebo v tekutej forme je absorbovaný štítnou žľazou. To spôsobuje, že sa uzly zmenšujú a príznaky hypertyreózy ustupujú, a to zvyčajne do dvoch až troch mesiacov.

V niektorých prípadoch sa odporúčajú lieky, ako je napríklad metimazol, aby sa znížili príznaky hypertyreózy. Liečba je zvyčajne dlhodobá a môže mať vážne vedľajšie účinky na pečeň.

 Ak liečba rádioaktívnym jódom alebo liekmi nie je možná alebo nie je dostatočne účinná, tak je tu ešte možnosť odstránenia hyperaktívnej uzliny štítnej žľazy chirurgicky.

Liečba rakovinových uzlín (takáto liečba zvyčajne zahŕňa chirurgický zákrok)

Bežnou liečbou rakovinových uzlín je ich chirurgické odstránenie. V minulosti bolo štandardné odstraňovať väčšinu tkaniva štítnej žľazy avšak dnes môže byť pre niektoré rakovinové uzliny vhodný chirurgický zákrok na odstránenie iba polovice štítnej žľazy. Medzi riziká spojené s operáciou štítnej žľazy patrí poškodenie nervov, ktoré ovládajú hlasivky a poškodenie prištítnych teliesok - štyri malé žľazy umiestnené na zadnej strane štítnej žľazy, ktoré pomáhajú kontrolovať hladinu minerálov v tele, napríklad vápniku. Po operácii štítnej žľazy je potrebná celoživotná liečba.

Ďalšou možnosťou pri niektorých malých rakovinových uzlinách je ablácia alkoholu. Táto technika zahŕňa vstreknutie malého množstva alkoholu do rakovinovej uzliny štítnej žľazy, aby sa zničila. Často sa vyžaduje viac liečebných procedúr.

Ak sami vidíte, viete si nahmatať alebo inak cítite hrudky na štítnej žľaze (zvyčajne uprostred dolnej časti krku, tesne nad hrudnou kosťou) mali by ste vyhľadať lekára! Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

 

MUDr. Adriana Bednárová PhD.

Endokrinológ - endokrinológia