Žlčové kamene: vznik a liečba

1. Čo spôsobuje vznik žlčových kameňov?

Nie je jednoznačne objasnené, čo spôsobuje vznik žlčových kameňov – je to proces, ktorý je ovplyvňovaný rizikovými faktormi, pričom niektoré súvisia so stravou a životným štýlom, ale niektoré nie je možné ovplyvniť (genetické, zdravotné). Základom tvorby konkrementov je vysoký obsah cholesterolu v žlči a jeho metabolizmus alebo príliš veľa bilirubínu v žlči, dôležitým faktorom je aj schopnosť žlčníka sa vyprázdňovať. Ak časť vytvorenej žlče zostáva v žlčníku, dochádza ku koncentrácii jej látok (cholesterol, bilirubín, soli vápnika), ktoré postupne kryštalizujú a tvoria sa žlčníkové kamene.

Rizikové faktory životného štýlu:

- strava: vysoký obsah tukov alebo cholesterolu, nízky obsah vlákniny, prejedanie sa

- nadváha, obezita, málo pohybu

- prudké chudnutie a rôzne diéty

Genetické rizikové faktory:

- ženské pohlavie (estrogén zvyšuje cholesterol, progesterón spomaľuje kontrakcie žlčníka)

- vek nad 60 rokov

- rodinná predispozícia (výskyt žlčových kameňov u priamych príbuzných)

Zdravotné rizikové faktory:

tehotenstvo

- leukémia, cirhóza pečene, kosáčikovitá anémia, cukrovka

- užívanie niektorých liekov s vysokým obsahom estrogénu, lieky na hormonálnu terapiu alebo na zníženie cholesterolu

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o žlčových kameňoch, môžete si prečítať náš článok – Žlčové kamene: čo sú a aké majú prejavy?

 

2. Aké sú možnosti liečby žlčových kameňov?

Pokiaľ nedochádza k žiadnym prejavom žlčníkových kameňov, liečba obvykle nie je potrebná. Problémy so žlčovými kameňmi väčšinou nastávajú, keď sa pohnú a spôsobujú čiastočné zablokovanie (príležitostné epizódy biliárnej koliky) alebo sa zaseknú v žlčových cestách, čo býva spojené s ostrými bolesťami. Bolesť rastie s rozsahom blokády. Okamžitá lekárska pomoc je potrebná, ak je bolesť intenzívna, trvá viac ako 6 hodín, spája sa s horúčkou, triaškou, zožltnutím pokožky a bielka očí.

Diagnostika cholecystolitiázy sa skladá z týchto krokov a vyšetrení: anamnéza (zisťovanie: kedy sa bolesti začali a aká je ich intenzita, životný štýl a stravovacie návyky, iné ochorenia, užívané lieky, rodinná predispozícia), klinické vyšetrenie (prehmatanie a poklop brucha), testy (laboratórne vyšetrenie krvi – odhaľovanie infekcie, žltačky, pankreatitídy a iných komplikácií spôsobených žlčovými kameňmi), zobrazovacie vyšetrenie (zdroj zablokovania) - napr. ultrasonografické vyšetrenie žlčníka - USG (zisťovanie žlčových kameňov), endoskopický ultrazvuk (identifikácia menších kameňov) alebo iné zobrazovacie metódy (napr. – cholescintigrafia - HIDA skenovanie, CT, MRI, orálna cholecystografia a iné). Následnú liečbu ovplyvňujú klinické príznaky a priebeh choroby, zloženie žlčového kameňa nie je veľmi dôležité. Ak konkrementy spôsobujú závažné zdravotné problémy, zvyčajne sa odporúča odstránenie kameňov s celým žlčníkom (tráviaci systém funguje aj bez žlčníka).

Liečba žlčových kameňov môže byť:

konzervatívna – pri asymptomatickej forme: pravidelné USG vyšetrenie 1x ročne, kolikovitá forma: pokojový režim, hladovka, diéta, lieky na uvoľňovanie kŕčov

endoskopické odstránenie kameňov – trubicou vedenou cez hrdlo

chirurgická – operácia sa odporúča pri kolikovitej forme, ale aj pri asymptomatickej forme, ak kameň rastie, je väčší ako 2 cm – pri oboch formách väčšinou miniinvazívnym laparoskopickým postupom, ak to nie je možné, uplatňuje sa cholecystektómia otvorenou cestou (otvorenie brušnej dutiny). Obidva typy operácií sa vykonávajú v celkovej anestézii a konkrementy sa odstraňujú aj so žlčníkom. Efektivita zákroku je vysoká. Ťažké komplikácie alebo úmrtia sú zriedkavé.

Prevencia vzniku žlčových kameňov: dodržiavať zdravý životný štýl (vyvážená strava – obmedziť potraviny s vysokým podielom tukov, konzumovať dostatok zeleniny a ovocia, ako aj jedlá s vlákninou, dostatok pohybu), nevynechávať jedlá počas dňa, vyššiu hmotnosť znižovať postupne.

 

Ak Vás zaujala téma žlčových kameňov a chceli by ste sa o nich dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na problematiku liečby žlčových kameňov.

 

Ak sa u vás vyskytli príznaky ako je náhla, zosilňujúca sa krátka alebo aj dlhodobá bolesť v pravej hornej časti brucha pod rebrovým oblúkom alebo v strede brucha, ktorá vystreľuje medzi lopatky alebo do pravého ramena a návrat bolestí je v rôzne dlhých časových intervaloch, hnačka, zápcha, nafukovanie, zastavenie odchodu plynov, nevoľnosť alebo vracanie, nechutenstvo, pálenie záhy, zápach z úst, grganie, potenie, horúčka, zimnica, nepokoj, triaška, rýchly tlkot srdca, nízky krvný tlak, šedá stolica, moč farby čaju, zožltnutie kože okolo očí a bielok očí, svrbenie kože, bledosť, mali by ste navštíviť odborného lekára – gastroenterológa, ktorý diagnostikuje vaše ochorenie a určí spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.


MUDr. Jaroslav Ulický

Gastroenterológ