TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Žlčové kamene: čo sú a aké majú prejavy?

1. Čo sú žlčové kamene ?

Žlčové kamene (alebo žlčníkové kamene, odborne cholelitiáza  alebo cholecystolitiáza) sú skoncentrované materiály tráviacej tekutiny (žlče), ktoré vytvárajú v žlčníku kamienky.

Žlčník je orgán umiestnený v pravej hornej časti brucha, v ňom sa ukladá žlč – tekutina, ktorá pomáha organizmu pri správnom trávení tukov, ktoré tvoria súčasť potravy. Žlčová tekutina obsahuje cholesterol, bilirubín, žlčové soli a lecitín. Žlčové kamene sa zvyčajne skladajú z nerozpustného cholesterolu (najbežnejšia forma – sú žlté) alebo bilirubínu (sú z prebytočného bilirubínu – pigmentu vznikajúceho pri rozpade červených krviniek a takéto konkrementy sú hnedé alebo čierne), ktoré sa zhromažďujú a usádzajú na dne žlčníka, kým nestvrdnú na „kamene“. Súčasťou oboch typov žlčových kameňov môžu byť aj soli vápnika. V žlčníku sa môžu vyskytnúť zmiešané druhy konkrementov (oba typy).

Žlčové kamene môžu mať rôznu farbu, tvar a veľkosť – môžu byť malé ako zrnko piesku alebo byť veľké ako golfová loptička. Rastú postupne, pretože ich neustále obmýva žlč. U niektorých ľudí sa vyvinie len jeden kameň, u iných zasa vznikne niekoľko žlčových kameňov súčasne. Problémy zvyčajne spôsobujú menšie kamene, ktoré sa môžu uvoľniť, dostať sa do žlčových ciest, niekde sa zaseknúť a vytvoriť blokádu (žlč sa hromadí, vytvára tlak) - to je spojené so silnými bolesťami (žlčníkový záchvat – biliárna kolika), ktoré sú lokalizované v pravom podrebrí. Bolesť môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín a obvykle je veľmi nepríjemná. Väčšie kamene zvyčajne zostávajú na mieste, ich výskyt nemá žiadne príznaky, nespôsobujú bolesť (až 80% prípadov cholelitiázy), často sú diagnostikované z röntgenových snímok pri vyšetrovaní iných problémov – sú to tzv. „tiché žlčové kamene“.

Ochorenie je bežné, radí sa k civilizačným chorobám, môže ho dostať ktokoľvek, vrátane detí, výskyt stúpa s vekom (najmä po 40. roku života, pretože žlčníkové kamene rastú 10-20 rokov kým sa dostatočne zväčšia, aby spôsobili obštrukciu) a odhaduje sa, že postihuje okolo 20-40% dospelých vo vyspelých západných krajinách, ženy až 3-x častejšie ako mužov (spôsobuje to vplyv ženských hormónov).

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o žlčových kameňoch, môžete si prečítať náš článok – Žlčové kamene: vznik a liečba.

 

2. Prejavy žlčových kameňov

Cholecystolitiáza môže byť asymptomatická - väčšie konkrementy, ktoré zostávajú v žlčníku, sa zvyčajne nijako neprejavujú, alebo symptomatická – s prejavom klinických príznakov, pričom bezpríznakové obdobie (t. j. doba medzi prejavmi symptómov ochorenia) môže byť rôzne dlhá. Ťažkosti sa môžu začať prejavovať pri postupnom raste kamienkov, ktoré po uvoľnení upchali žlčovod alebo vznikol nejaký iný problém - spúšťačom môže byť napr. stres či diétna chyba. Prejavy ochorenia majú zvyčajne formu kolikovitú (biliárna kolika), ktorá sa väčšinou vyskytuje v noci alebo dyspeptickú.

Primárnym príznakom kolikovej formy je bolesť, prichádza bez varovania a rýchle sa zhoršuje.  

Prejavy žlčových kameňov pri kolikovitej forme (žlčníkový záchvat):

náhla, zosilňujúca sa bolesť v pravej hornej časti brucha pod rebrovým oblúkom alebo v strede brucha (tesne pod hrudnou kosťou), ktorá vystreľuje medzi lopatky alebo do pravého ramena

- návrat bolestí v rôzne dlhých časových intervaloch, bolesť môže byť krátka ale aj dlhodobá

- nevoľnosť alebo vracanie, nechutenstvo, pálenie záhy, zápach z úst, zastavenie odchodu plynov, potenie, horúčka, zimnica, nepokoj, triaška, rýchly tlkot srdca, nízky krvný tlak

šedá stolica, moč farby čaju, nadúvanie, hnačka, zápcha

- zožltnutie kože okolo očí a bielok očí, svrbenie kože, bledosť

Prejavy žlčových kameňov pri dyspeptickej forme (t. j. pri porušení trávenia):

- nafukovanie, grganie, hnačky, pocit plnosti v žalúdku a bolesti v hornej časti brucha

V prípade vylúčenia kamienka zaklineného v žlčových cestách bolesti prestávajú. Okamžitá lekárska pomoc je potrebná, ak je bolesť intenzívna, spája sa s horúčkou, triaškou, zožltnutím pokožky a bielka očí.

 

Ak Vás zaujala téma žlčových kameňov a chceli by ste sa o nich dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na problematiku liečby žlčových kameňov.

 

Ak sa u vás vyskytli príznaky ako je náhla, zosilňujúca sa krátka alebo aj dlhodobá bolesť v pravej hornej časti brucha pod rebrovým oblúkom alebo v strede brucha, ktorá vystreľuje medzi lopatky alebo do pravého ramena a návrat bolestí je v rôzne dlhých časových intervaloch, hnačka, zápcha, nafukovanie, zastavenie odchodu plynov, nevoľnosť alebo vracanie, nechutenstvo, pálenie záhy, zápach z úst, grganie, potenie, horúčka, zimnica, nepokoj, triaška, rýchly tlkot srdca, nízky krvný tlak, šedá stolica, moč farby čaju, zožltnutie kože okolo očí a bielok očí, svrbenie kože, bledosť, mali by ste navštíviť odborného lekára – gastroenterológa, ktorý diagnostikuje vaše ochorenie a určí spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.


MUDr. Jaroslav Ulický

Gastroenterológ