TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Alergické reakcie u detí: príznaky a liečba

1. Čo je to alergia?

Alergie vznikajú, vtedy keď imunitný systém reaguje na cudziu látku (alergén) tvorbou protilátok v organizme. Typickým príkladom alergénov sú peľ, včelí jed, zvieracia srsť alebo niektoré druhy potravín...

Imunitný systém vytvára protilátky, ktoré identifikujú konkrétny alergén, ako škodlivý, aj keď to tak nie je. Po kontakte s alergénom vznikne reakcia imunitného systému a to môže vyvolať zápal na pokožke, v dutinách, v dýchacích cestách alebo v tráviacom systéme. Závažnosť alergií sa u jednotlivých osôb líši a môže sa pohybovať od mierneho podráždenia až po anafylaxiu (potenciálne život ohrozujúca situácia). Väčšina alergií sa nedá vyliečiť, liečba ale môže pomôcť zmierniť jej príznaky.

 

 2. Aké sú prejavy alergickej reakcie u detí?

Medzi tie najčastejšie prejavy alergickej reakcie patria:

  •          kýchanie a kašlanie
  •          svrbenie nosa čo môže prejsť až do zablokovania dutín a alergickej nádchy
  •          červené, slziace oči
  •          dýchavičnosť
  •          červená vyrážka
  •          opuchnuté pery, jazyk, oči alebo tvár
  •          bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie alebo hnačka
  •          suchá, červená a popraskaná pokožka

Príznaky sa líšia v závislosti od toho, na čo je dieťa alergické a ako a v akej miere prišlo s alergénom do kontaktu. Môže mať výtok z nosa, ak bolo vystavené peľu alebo bude pociťovať bolesť brucha alebo svrbenie kože ak dieťa zjedlo niečo na čo je alergické. Ak máte podozrenie, že dieťa malo alergickú reakciu, vyhľadajte lekára - alergológa. Ten určí či sú príznaky spôsobené alergiou alebo iným stavom.

 

3. Liečba

Liečba alergie závisí od toho, na čo je dieťa alergické. V prvom rade bude potrebné zabezpečiť aby dieťa neprichádzalo do kontaktu s alergénom a následne sa môžu začať podávať lieky. Medzi tie najčastejšie používané patria antihistaminiká, sú to hlavné lieky na alergie. Užívajú sa ako tablety, kapsuly, krémy, očné kvapky alebo nazálne spreje, v závislosti od toho, ktorá časť tela je ovplyvnená alergiou. Pleťové vody a voľne dostupné krémy dokážu liečiť červenú a svrbiacu pokožku, ktorá vznikla alergickou reakciou. Steroidné lieky sa používajú na zmiernenie zápalu vyvolaného alergickou reakciou. Sú k dispozícii ako nosné spreje, očné kvapky, krémy, inhalátory a tablety. Imunoterapia je možnosťou pre každého so závažnými a pretrvávajúcimi alergiami, ktorých príznaky nie je možné ovládať a liečiť pomocou iných foriem liečby. Liečba spočíva v tom, že sa v priebehu niekoľkých rokov podávajú malé dávky alergénu, buď v injekčnej podobe, alebo ako kvapky pod jazykom. Cieľom liečby je pomôcť telu zvyknúť si na alergén, takže naň tak vážne nereaguje. 

 

Ak vidíte, prejavy alergickej reakcie ako kašeľ, kýchanie, upchatý nos, začervenaná pokožka alebo sa vám dieťa opakovane sťažuje na bolesť brucha, mali by ste vyhľadať lekára! Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.