TopDoktor Lekáreň Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia. Ambulancie našich lekárov zostávajú otvorené aj počas obmedzenia pohybu. Objednať sa môžete online ako ste zvyknutí, prajeme veľa zdravia.

Bartholiniho žľazy: príčiny, príznaky a liečba

1. Čo sú bartholiniho žľazy?

Bartholiniho žľazy sú umiestnené na vnútorných stranách stien vaginálneho otvoru. Vylučujú tekutinu, ktorá pomáha lubrikovať vagínu. Kanály týchto žliaz sa niekedy upchajú tým, že sa tekutina nevylučuje ale ukladá sa a tak vytvára cystu. Výsledkom je relatívne bezbolestný opuch.

Tekutina v cyste môže podľahnúť infekcii, následne sa vytvorí hnis a vznikne zapálené tkanivo, ktoré nazývame bartholiniho cysta (absces). Bartholiniho cysty sú bežné a ich liečba závisí od ich veľkosti, od bolesti, ktorú cysta spôsobuje a od toho, či je cysta zapálená. V niektorých prípadoch stačí aj jednoduchá liečba teplými (termálnymi) kúpeľmi aby sa žľaza uvoľnila, no v iných je potrebná chirurgická drenáž a ak dôjde k infekcii, antibiotiká sú nevyhnutné.

 

2. Príčiny vzniku

Príčinou vzniku Bartholiniho cysty je ukladanie tekutiny v žľaze. Kvapalina sa nahromadí, keď dôjde k zablokovaniu kanálika žľazy, pravdepodobne spôsobené infekciou alebo zranením. Bartholiniho cysta sa môže zapáliť a vytvorí absces. Infekciu spôsobujú mnohé baktérie, ako napríklad Escherichia coli (E. coli) a baktérie, ktoré spôsobujú sexuálne prenosné infekcie, ako je kvapavka a chlamýdia. Bartholíniho cysta sa môže cyklicky objavovať a znovu si vyžadovať vašu pozornosť a liečbu. Pri bartholiniho cyste sa nedá zabrániť jej vzniku, no bezpečnejšie sexuálne praktiky (používanie kondómov a dobré hygienické návyky) môžu pomôcť zabrániť infekcii a vzniku abscesu.

 

 3. Prejavy bartholiniho cysty

Ak máte malú, neinfikovanú bartholiniho cystu, možno si to ani nevšimnete. Ak cysta rastie, môžete cítiť zhluky alebo hmotu blízko vaginálneho otvoru. Hoci je cysta zvyčajne bezbolestná, môžete pociťovať aj bolesť. Infekcia Bartholiniho cysty sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých dní.

Ak sa cysta zapáli, môžu sa vyskytnúť príznaky ako:

  •    jemná, bolestivá hrudka blízko vaginálneho otvoru
  •    nepohodlie pri chôdzi alebo sedení
  •    bolesť pri pohlavnom styku
  •    zvýšená teplota/horúčka

Bartholiniho cysta sa zvyčajne vyskytuje iba na jednej strane steny vaginálneho otvoru.

 

 4. Liečba

Bartholiniho cysty často nevyžadujú liečbu - najmä ak cysta nespôsobuje žiadne príznaky. V prípade potreby závisí liečba na veľkosti cysty, úrovni nepohodlia a na tom, či je infikovaná, čo môže viesť k abscesu.

Možnosti liečby, ktoré môže lekár odporučiť, sú:

  • kúpele - namáčanie vo vani naplnenej teplou vodou (sedací kúpeľ) niekoľkokrát denne po dobu troch alebo štyroch dní (môže pomôcť malej infikovanej cyste prasknúť a samovoľne odtekať)
  • chirurgická drenáž - chirurgický zákrok je potrebný na vypustenie cysty, ktorá je infikovaná alebo veľmi veľká
  • antibiotiká - ak je cysta infikovaná alebo ak testy odhalia, pohlavne prenosnú infekciu

 

Ak vidíte, pri otvorení pošvy na jej vnútornej strane hrudku, ktorá sa nezmenší ani po dvoch alebo troch dňoch starostlivosti - namáčanie oblasti v teplej vode, mali by ste vyhľadať lekára! Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.