1. Čo je dna?
Dna (lámka, pakostnica, podagra) je bežná a komplexná forma artritídy, ktorá býva veľmi bolestivá a môže sa vyskytnúť u kohokoľvek. Je to nepríjemné metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje zvýšenou koncentráciou kyseliny močovej v krvi (hyperurikémia). Neliečená dna môže prejsť do chronického štádia, ktorá sa prejaví vyzrážaním nahromadenej kyseliny močovej do dnových uzlov, t. j. vytvára drobné kryštáliky, ktoré sa ukladajú v tele (kľby alebo vnútorné orgány – zväčša obličky, ktorých činnosť v dôsledku tohto ochorenia môže zlyhať alebo sa z nich v obličkách vytvárajú kamene). Úložiská kyseliny močovej majú podobu malých alebo väčších tuhých útvarov (tofy), ktoré sa môžu vyskytovať aj pod kožou v podobe rôznych hrbolčekov (veľkosť špendlíčkovej hlavičky až holubieho vajca) - na ušiach, pažiach, ale aj na iných miestach (napr. viečka, jazyk, pľúca).
Dna obyčajne postihuje len jeden kĺb – zväčša je to kĺb palca na nohe, ale môže to byť aj ktorýkoľvek iný kĺb. K ďalším kĺbom, ktoré dna často napáda, patria členky, kolená, lakte, zápästia a prsty.
Záchvat dny môže nastať náhle, najčastejšie sa vyskytuje v noci a pacienta zo spánku zobudí pocit, že mu horí palec na nohe. Postihnutý kĺb je horúci, opuchnutý a na dotyk extrémne precitlivelý, čo môže byť príznakom infekcie a vyhľadanie lekárskej pomoci je nevyhnutné, pretože neliečená dna môže viesť k ďalšiemu zhoršeniu bolesti a trvalému poškodeniu kĺbov.
Dna patrí ku chorobám, o ktorých sa záznamy zachovali od čias staroveku. Niekedy ju označovali aj ako „choroba kráľov“, pretože postihovala hlavne bohaté vrstvy obyvateľstva ako dôsledok zvýšenej konzumácie mäsa, nestriedmeho pitia alkoholu a obezity. Dna sa v značnom rozsahu vyskytuje aj v súčasnosti, a to prevažne vo vyspelých krajinách, dokonca sa jej výskyt v posledných rokoch zvyšuje a podľa rôznych odhadov postihuje 1% -10% populácie. Ochorením trpia zväčša muži (až 90% chorých), najmä po veku 40 rokov, ženy dna začína postihovať neskôr - hlavne po menopauze (vek nad 55 rokov).
Ak sa chcete dozvedieť viac o dne, môžete si prečítať náš článok - Dna: vznik a liečba.
2. Prejavy dny
Dna je charakterizovaná najmä nečakanými, silnými záchvatmi bolesti, opuchom, začervenaním a citlivosťou jedného alebo viacerých kĺbov, najčastejšie sa prejavuje na palci na nohe.
Príznaky dny:
· zápal – postihnuté kĺby sú opuchnuté, miesto opuchu je začervenané, lesklé, citlivé na tlak, na dotyk teplejšie a celkovo bolestivé
· náhle trhavé záchvaty bolesti - intenzívna bolesť kĺbov, ktorá býva najzávažnejšia v prvých 4-12 hodinách od začiatku záchvatu. Správna liečba skracuje bolesti, ktoré ustupujú v priebehu 24-36 hodín, bez liečby bolesti spontánne ustupujú až po 7-10 dňoch
· pretrvávajúce nepohodlie – po odznení najsilnejších bolestí nepohodlie v kĺboch trvá niekoľko dní až týždňov, neskoršie záchvaty budú pravdepodobne pretrvávať dlhšie a postihnú viac kĺbov
· obmedzený rozsah pohybu postihnutého kĺbu, čo sa postupom choroby stále zhoršuje
· iné prejavy: horúčka, malátnosť, tráviace ťažkosti, poruchy zraku, nervové a svalové bolesti
Záchvaty dny môžu opakovane prichádzať a odchádzať v rôznych intervaloch (týždne až roky).
Ak Vás zaujala téma dny a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie, ale aj na možnosti a formy liečby dny.
Ak sa u vás vyskytol opuch, citlivosť, bolesť, začervenanie jedného alebo viacerých kĺbov spojené s ich vyššou teplotou, obmedzeným pohybom postihnutého kĺbu a záchvatmi intenzívnej bolesti, ktoré nastupujú najmä v noci a budia Vás zo spánku, mali by ste vyhľadať lekára špecialistu – reumatológa, ktorý vyšetrí Vaše ochorenie a v nadväznosti na to určí spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.